Od jakiegoś czasu walczę ze wzorem skarpetkowym. To  znaczy, walczę z doskonałym jego opracowaniem i mi wcale to nie wychodzi. Uparłam się na wzór, którego w żaden sposób nie mogę rozmieścić na wierzchu stopy, a uparłam się, że to zrobię.
Ale ponieważ walczyłam, za długo postanowiłam, że akurat te skarpety na drutach otrzymają inny wzór, bym w ogóle mogła z nimi ruszyć z miejsca.
A ponieważ rok, który  właśnie odszedł nie był dla mnie pomyślny dziewiarsko postanowiłam, że wymyślę inny wzór, by w końcu zacząć robić te skarpety. No i tak też się stało. Co nie znaczy, że rezygnuję całkowicie z mojego poprzedniego pomysłu, O nie, przesuwam go tylko w czasie.

Tak pisałam 10 stycznia 2021 roku. Wzór na skarpetki został zmieniony i w zadowalający sposób skarpetki zaczęły nabierać kształtu. I nawet ten nowy wzór zaczął podobać mi się bardziej, niż ten wcześniejszy. Odetchnęłam z ulgą, teraz już tylko dziergać.

skarpety od palców
Jak widzicie na zdjęciu na palcach powstały takie „dziubki”. Tak ułożyłam sam ścieg, by ten nadał kształt skarpetom na palcach. W ten sposób skarpetki nabierają charakteru i  są ciekawsze już od samego początku ich dziergania. Potem ścieg układa się już sam.

Skarpety na drutach od palców

Dziergało się bardzo przyjemnie. Sam ścieg okazała się bardzo wdzięczny w dzierganiu. Na drutach sporo się działo, a jednocześnie oczka nie były wcale skomplikowane.
2 lutego 2021 skarpetki wyglądają w ten sposób, jak na poniższym zdjęciu.

Skarpety na drutach

Skarpety z piętą Fleegle heel.

Stopa dziergała się sprawnie, aż przyszła kolej na piętę i w także sprawny sposób dziergały się dalej skarpety z piętą Fleegle heel. Jest to bardzo prosta i bardzo ciekawa pięta. Naprawdę nie potrzeba żadnego tutorialu video, by wydziergać taką piętę. W skarpetach dzierganych od palców piętę tę wyrabia się bardzo naturalnie i sprawnie.
Jest to pierwszy mój wzór na skarpety z piętą Fleegle heel, ale z pewnością nie ostatni.

Obecnie bardzo powoli idzie mi dzierganie, ale mam nadzieję, że przyjdą lepsze czasy i powstanie więcej skarpet z taką piętą, bo naprawdę ją polubiłam. Robi się ją bardzo szybko i nieskomplikowanie, a także prezentuje się ona bardzo elegancko i estetycznie na stopie.

Skarpety z piętą Fleegle heel

W każdych skarpetkach mamy trzy krytyczne punkty: palce, piętę i zamykanie oczek w ściągaczu. W ty przypadku, czyli w skarpetach robionych od palców zamykanie oczek w ściągaczu często zbiera sen z powiek dziewiarkom.

Jak zamknąć oczka w ściągaczu, żeby ściągacz zachował swoją elastyczność i by móc przeciągnąć skarpetę przez łydkę i piętę? Przyznam, że nie jest to zawsze proste. Zwłaszcza, że jesteśmy na różnych poziomach rozumienia procesów zamykania oczek, a także robimy różnie. Niektóre z nas przerabiają na drutach luźniej, inne ciaśniej. A zamykać oczka trzeba po prostu z wyczuciem. Najlepiej jest użyć elastycznego zamykania oczek, by kant pozostał sprężysty. Ale jednocześnie nie za bardzo elastycznego, by kant nie zrobił się rozciągnięty.

Akurat tutaj użyłam elastycznego zamykania oczek igłą – tubular Bind Off.
Zajrzyj do TEJ listy na YouTube, w której prezentuję różne sposoby zamykania oczek, także elastyczne.
Wybierz, któreś z tych zakończeń, lub to, którego ja tutaj użyłam, czyli elastycznego zamykanie oczek igłą – tubular Bind Off.
Pamiętaj jednak, by nie dociskać nitki za mocno, ponieważ będzie za ciasno. Zamykamy w ten sposób oczka z czuciem.

I tak oto powstały moje skarpety z piętą Fleegle heel. Nazwałam je Stoorm. Aby dowiedzieć się dlaczego, przeczytaj opis tutaj na stronie wzoru skarpet Stoorm. Tam możesz także przeczytać więcej informacji na temat wzoru, i oczywiście zaopatrzyć się we wzór, by wydziergać sobie także skarpety i przy okazji nauczyć się dziergania pięty Fleegle heel.

Wzór na skarpety Stoorm został opublikowany 3 marca 2021.

Oczywiście koniecznie muszę także wspomnieć o włóczce. Włóczka jest przepiękna i dopasowuje się ładnie do nazwy skarpet. Stoorm, storm, czyli burza. Przez dwa „o”, bo to jest wielka burza. Przeczytaj tutaj na stronie wzoru dlaczego.

Włóczka to Cozy merino z DyeDyeDone. Jest to włóczka skarpetkowa, niesamowicie miękka. I nie dość, że istnieje w pięknej gamie kolorystycznej, to jeszcze oczka z niej wychodzą bardzo równo. Także z czystym sumieniem polecam tę włóczkę.

Skarpety Stoorm

Skarpety z piętą Fleegle heel.