Jak zrobić sweter z okrągłym karczkiem od góry?

W ubiegłym roku wydziergałam sweter i bluzkę w jednym z takim karczkiem, czyli mój sweter Piasek.
We wzorze Piasek są dwa modele w jednym, czyli wersja letnia z krótkim rękawem i wersja zimowa z długim. Ale wiele osób chciałoby nauczyć się robić sweter z okrągłym karczkiem po swojemu. Dowiedzieć się, jak dobieramy oczka w takim karczku, by wyszedł zaokrąglony.

Powiem krótko tak: zasada dobierania jest podobna jak w raglanie. Ale tylko podobna. Jeśli chodzi o ilość oczek, ale nie częstotliwość dobierania.

Jakiś czas temu zaczęłam nowy taki sweter z okrągłym karczkiem, a właściwie letnią bluzkę.
I tutaj, w tej opowieści, można zobaczyć, jak ta bluzka rośnie.

Najpierw było kółeczko. Oczka narzuciłam 13 maja 2020 roku. I zrobiłam spory kawałek. Na początku szybko się robi. Mało oczek. Nowy projekt. Aż dusza rośnie, jak przybywa oczek.
Kiedy miałam już oczka prawie gotowe do rozpoczęcia pierwszego ażuru, wpadłam na pomysł zrobienia dla was kursu na sweter z okrągłym karczkiem na podstawie tej bluzki.

No i co?
Zaczęłam pruć? Nie. Rozpoczęłam jeszcze jedną robótkę. Tylko ten pierwszy kawałek karczka, tak, by pokazać, jak się robi ten początek.
Dlatego na filmach kursu zauważycie, że początek wygląda kolorystycznie trochę inaczej.

A włóczka i druty to:

  • Bio cotton Austermann z biferno.pl.
    Super jest ta włóczka. Chyba najlepsza bawełna, jaką do tej pory miałam. W ogóle się nie rozciąga, jak to bawełna lubi robić.
  • Druty 2,75 mm na ściągacz, 3 mm na resztę. Robię  na drutach drewnianych.
    Poślizg bawełny na drewnianych drutach jest słabszy, ale moje z Knit Picks ( to amerykańskie Knit Pro), całkiem nieźle dają sobie radę.
  • Zużycie włóczki podam tutaj, kiedy projekt będzie gotowy.

Potem było tylko więcej i więcej.
Zaplanowany przeze mnie ażur wplótł się pięknie w karczek. Chciałam ażur delikatny dlatego, że włóczka ta jest w kilku kolorach i nie chciałam, by wszystkiego było za dużo.
Jakkolwiek kolory wplotły się pięknie w paseczki.

***

11 czerwca jest na drutach tyle.
Szczerze mówiąc to planowałam zrobić ten sweter z okrągłym karczkiem szybciej. W końcu to ta sama grubość włóczki co Piasek, więc nie powinnam zaoszczędzić czas na  obliczaniu oczek. Ten sam wzór na sweter, czyli okrągły karczek, no i krótkie rękawy.

Ale jak to w życiu, po drodze wypadło mi sporo innych spraw. Przede wszystkim mój ogród. Mały, bo mały, ale jest sporo doniczek i żywopłotów, o które trzeba zadbać. Także czasu na dzierganie nie zawsze mam tyle latem, ile bym chciała.

Do tego nie obyło się bez kilkakrotnego prucia. W końcu projekt na kurs, z którego inne dziewiarki mają skorzystać, musi być wydziergany idealnie i wszystko musi się zgadzać. A i nagrywanie filmów zabiera czas.

sweter z okrągłym karczkiem

22 czerwca mam gotowe rękawy.
Czekały one trochę na odpowiedni moment na nagranie tutoriali.
Przegapiłam tylko jedną sprawę. Nie dobrałam kolorystycznie nitki, tak, żeby oba rękawy były chociaż prawie podobne. Wiem, że odezwą się głosy, że tak, też jest dobrze, ale ja jestem osobą, która nie przepada za asymetrycznością. Więc najprawdopodobniej spruję ten rękaw wydziergany z jasnej nitki. I zrobię go podobnie jak ten po prawej stronie zdjęcia.

sweter z okrągłym karczkiem

5 lipca mój sweter z okrągłym karczkiem jest całkowicie gotowy. I mam już ochotę na następny.

Ale skończmy najpierw historię tego.
Nagrałam ostatnie tutoriale z kształtowaniem talii, ściągaczem na biodrach i zamykaniem oczek.
Oczka zamknęłam lekko elastycznym zamykaniem oczek, które niekoniecznie musi być odczuwalne, jako elastyczne jeśli robimy z bawełny. Jakkolwiek starałam się zrobić to w miarę luźno, by kant był lekko rozciągliwy.

Koloru włóczki w rękawie w końcu nie zmieniłam, zapomniałam, że było to wcześniej dla mnie ważne. Być może zrobię to później, kiedy na zdjęciach zauważę, że nie taki miał być efekt.

Obecnie sweterek leży wyprany i się suszy w pozycji leżącej. Nadałam mu formę i czekam na wyschnięcie, by oddać się sesji fotograficznej.
Tak, wzór się jeszcze pisze. Tutoriale video także muszę obrobić. Na razie są tylko nagrane, ale trzeba je posklejać i ładnie oprawić. Potrwa to jeszcze kilka dni.

Póki co postaram się skończyć wzór i zacząć testy.
Dam znać, kiedy wszystko będzie gotowe.

sweter z okrągłym karczkiem

24 sierpnia
Sweter jest skończony, przetestowany i nawet wzór jest opublikowany.
Nie tylko wzór, ale także i kurs!

Ten sweter z okrągłym karczkiem to idealny produkt moich rąk. A takie sweterki dzierga się tak sprawnie i interesująco, że chyba całkiem niedługo popełnię jeszcze jeden. Albo nawet jeszcze nie jeden. Włóczka już przygotowana, pomysł na ścieg kiełkuje. I byle skończyć na razie to, co mam a w tej chwili na drutach.

Ale póki co zaprezentujmy Margeritę w całej jej krasie.
Margerita została opublikowana jako wzór, który można nabyć TUTAJ na Ravelry lub TUTAJ w moim sklepie. Wzór jest w j. polskim lub angielskim.
Margerita jest także opublikowana jako Kurs swetra z okrągłym karczkiem. Kurs ten jest dostępny tylko w języku polskim i tylko w moim sklepie. Kliknij tutaj, aby przejść do strony kursu i poczytać więcej.

sweter z okrągłym karczkiem

Bluzka Margerita

Translate »